Zobacz na Allegro:

KomentarzePaneleAllegro.pl

Strona "o mnie"

  panele allegro

STRONA GŁÓWNA GALERIA KONTAKT E-SKLEP
english slovacko deutsch
Szukaj:
Zeskanuj numer tel
code
 

BEZPIECZNE SZKŁO



BEZPIECZNE SZKŁO

Bezpieczne szkło!

Dlaczego brak nam zaufania do tak efektownego i wielowymiarowego  materiału jakim jest szkło.


Obalamy przesądy:
Szkło bezpieczne, szkło, które przy rozbiciu lub pękaniu nie rozpada się bądź rozpada się na małe kawałki o zaokrąglonych krawędziach. W tym szkło bezpieczne: zbrojone (z wtopioną siatką metalową zapobiegającą wypadaniu kawałków szkła - stosowane głównie w budownictwie), hartowane (o zwiększonej w wyniku hartowania wytrzymałości mechanicznej, przydatne jako szyby w pojazdach mechanicznych, osłony lamp kineskopowych itp.) oraz wielowarstwowe (złożone z dwóch lub więcej warstw szkła sklejonych substancją organiczną o dużej przepuszczalności światła, nie rozpryskujące się, niezbędne np. w okularach ochronnych).

Przykład:

 Bezpieczne szkło z siatką: przeszklenia zewnętrzne, hale - duże kubatury,

Hartowane:  kabiny, szyby samochodowe

Wielowarstwowe lub laminowane: szklane schody, podłogi, okładziny ścienne

Ewolucja Szkła bezpiecznego

Od szkła zabezpieczanego siatką przez szkło hartowane aż wreszcie warstwowe tzn. laminowane

 

Hartowanie Szkła:


 Hartowanie szkła polega na podgrzaniu szkła do temperatury 620-680°C, które następnie zostaje gwałtownie schłodzone strumieniem sprężonego powietrza. Proces ten powoduje powstawanie wewnątrz tafli szkła naprężeń rozciągających, a na powierzchni tafli - równoważących je naprężeń ściskających, wpływających bezpośrednio na parametry wytrzymałościowe obrabianego surowca.

Zastosowanie szkła hartowanego
Wyjątkowe właściwości szkła hartowanego powodują, że może być stosowane wszędzie tam, gdzie przepisy wymagają stosowania szyb bezpiecznych. Masowo wykorzystuje się je w przemyśle budowlanym, zarówno w budynkach użyteczności publicznej jak i budownictwie mieszkaniowym, w postaci szklanych elewacji, konstrukcji, ścianek działowych, drzwi szklanych, w postaci dekoracyjnych elementów wyposażenia wnętrz, wykonanych ze szkła, jak stoły, blaty, gabloty. Szkło hartowane służy także do wyrobu schodów, podłóg, zadaszeń czy kabin prysznicowych. Jest również wykorzystywane jako przegrody balkonowe oraz balustrady.

 

Szkło hartowane to nie tylko szkło bezbarwne. Hartowaniu poddaje się  szkło barwione w masie antisol czy szkło dekoracyjne trawione chemicznie  typu decormat szkło powłokowe i szkło ornamentowe.
zob. piece do hartowania art. Świat Szkła art. Leszka Wąsika.

 

Co oznacza:

Termiczne wzmacnianie szkła

Termiczne hartowane

Termiczne hartowane i wygrzewana

 

Szkło termicznie wzmacniane poddawane jest obróbce polegające na kontrolowanym podgrzewaniu i schładzaniu, w wyniku którego na powierzchni taflii powstają naprężenia ściskające, w wyniku czego szkło posiada większą odporność na gięcie niż szkło odprężone termicznie ale mniejszą od szkła hartowanego termicznie, gdyż jest ono znacznie wolniej studzone. Wzmacnianie termiczne można również łączyć z nanoszeniem sitodruku lub emaliowaniem.

Zastosowanie: oszklenia pojedyncze, izolacyjne szyby zespolone, szkło laminowane

Szkło termicznie wzmacniane nie może być cięte, wiercone itp.

Termiczne wzmacnianie powoduje też  lekkie zniekształcenie optyczne

Szkło termicznie hartowane

Poddawane obróbce polegające na kontrolowanym podgrzewaniu i schładzaniu, w wyniku którego na powierzchni  tafli powstają naprężenia ściskające

Zastosowanie: szklenia pojedyncze, izolacyjne szyby zespolone, szkła laminowane ( drzwi, szkła wystawione na działania promienii słonecznych).

 

Szkło termicznie wygrzewane i hartowane:

Po zakończeniu  procesu hartowania szkło umieszczone jest w piecu  przechodzi przez cykl podgrzewania powodujący przedwczesne pękanie szkieł zawierających zanieczyszczenia- proces ten nazywany jest wygrzewaniem.

Zastosowanie: szklenie pojedyncze , izolacyjne szyby zespolone, szkło laminowane.

 

W przypadku uszkodzenia lub zbicia szkła hartowanego pęka ona na drobne nieostre kawałki przykład często spotykany w szybach samochodowych.

 

Źródło: Świata Szkła. Art. 2/ 2013.

 

 

Laminacja

 

 

Laminowanie szkła ma na celu stworzenie szkła bezpiecznego poprzez wzmocnienie jego struktury oraz zapobiegnięciu fragmentacji rozbitej szyby na niebezpieczne dla zdrowia i życia elementy. Kiedyś szkło bezpieczne stosowane było głównie w branży motoryzacyjnej (szyby samochodowe, które w trakcie wypadku nie ulegają rozpadowi i nie powodują skaleczeń).

 

Dziś, z powodu trendów zmierzających ku ustawicznemu zwiększaniu bezpieczeństwa, a co za tym idzie, zaostrzaniu się norm związanych z ochroną życia i zdrowia, szkło laminowane - bezpieczne - znajduje zastosowanie już nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale również coraz częściej trafia do naszych domów.

 

Z punktu widzenia technologii szkło laminowane może być produkowane na kilka sposobów. Najbardziej rozpowszechnionymi metodami jest laminowanie przy użyciu foli, przy czym wykorzystuje się dwa typy folii: PVB oraz EVA.

Folia PVB wymaga użycia znacznie bardziej zaawansowanego technologicznie parku maszynowego, zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania folii, ze szczególną wymaganiami co do temperatury czy wilgotności powietrza w magazynie i na linii produkcyjnej.


W przypadku foli PVB istnieje możliwość delaminacji (rozwarstwienia się) szyb pod wpływem wody. Jest to powodem bardzo kosztownych w usunięciu reklamacji produktu. Kiedyś główny argumentem przemawiającym za technologią PVB była różnica w cenie folii, dziś sytuacja rynkowa spowodowała spadek cen.


Wymagania, jakim trzeba sprostać przy laminowaniu PVB powodują, że większość firm decyduje się na inwestycje w maszyny pracujące w technologii EVA. Ta folia nie wymaga tworzenia specjalnych, klimatyzowanych magazynów, a proces jest znacznie mniej skomplikowany, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko wyprodukowania wadliwego produktu.

 

 

Folia EVA w odróżnieniu od „konkurentki" nie absorbuje wody, dlatego krawędzie laminowanych formatek nie wymagają zabezpieczania w przypadku, gdy produkt będzie narażony na działanie wilgoci w pomieszczeniu czy powodowanej warunkami atmosferycznymi.


Producenci poszerzają cały czas gamę dostępnych materiałów, tworzą materiały ukierunkowane do konkretnych rozwiązań. Przykładem może być folia  EVA firmy PUJOL o nazwie „Massive", która jest folią typu high transpartent . Produkt ten przeznaczony jest do produkcji szkła charakteryzującego się dużą przejrzystością, przy zachowaniu możliwie jak najniższych kosztów.

 

Znajduje to zastosowanie przy produkcji balustrad czy laminowaniu szkła hartowanego, gdzie wymagane jest zastosowanie kilku warstw folii, co w przypadku folii o mniejszej przejrzystości może stanowić znaczący problem.


Folią przeznaczoną do produkcji grafik, w tym również laminowania materiałów organicznych, jest produkt o nazwie EVA LAM 80-120. Pozwala on na prace w dwóch zakresach temperatur, co ma kluczowe znaczenie przy laminacji materiałów łatwo topliwych, które w standardowej temperaturze pracy (ok. 130°C) mogłyby ulec zniszczeniu bądź odkształceniu. Dzięki możliwości pracy w temperaturze 80°C eliminuje się ten problem, co znacząco rozszerza ofertę materiałów dekoracyjnych (insertów), które możemy wykorzystać przy laminowaniu.


Wybierając materiały do laminowania warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, jakimi charakteryzuje się kupowany produkt. Do najważniejszych parametrów należy przejrzystość, siła połączenia (przyczepność) - co pozwala określić trwałość połączenia. Równie ważne są filtry, jakie posiada folia, jak np. filtr UV, dzięki któremu zalaminowana szyba może nie tylko chronić wnętrze przed szkodliwym oddziaływaniem promieni UV, ale również sama szyba jest zabezpieczona przed działaniem tych promieni. Użycie do laminowania folii kolorowej niezabezpieczonej filtrem UV z pewnością spowoduje jej odbarwianie po jakimś czasie.

Uniwersalny piec do laminowania foliią EVA. Produkty można wkładać do pieca poziomo i pionowo.


Warto podkreślić że nie tylko dla „świętego spokoju" ale również, a może przede wszystkim, dla pewności, że oferowany produkt będzie najwyższej jakości i będzie spełniał wszystkie stawiane przed nim wymagania, powinniśmy zwrócić uwagę, czy wybrane do laminowania materiały posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzą parametry deklarowane przez producenta czy dystrybutora materiałów.


Równie ważnym elementem procesu laminowania, pozwalającym na bezproblemową produkcję szkła bezpiecznego jest maszyna, w której laminowanie zostanie przeprowadzone.

Prawidłowo zaprojektowana oraz zbudowana maszyna powinna zapewnić kilka ważnych z punktu widzenia użytkownika parametrów, jak np. równy rozkład temperatur w komorze grzewczej. Jest to bardzo ważne, szczególnie przy pracy z formatkami dużych gabarytów. Istotna jest również jakość użytych komponentów maszyny, w tym najważniejszych, takich jak pompa próżniowa, grzałki, czy układ sterowania (elektronika zastosowana w maszynie). Jeśli będą dobrej jakości, renomowanych, światowych marek, to pozwolą na długoletnie, bezproblemowe użytkowanie maszyny, a w przypadku awarii pozwolą na łatwy dostęp do części zamiennych. Tania, często chińska automatyka bywa „nietypowa" i znalezienie zamiennika staje się bardzo trudne.

Art. Arkadiusza Krauschera Świat Szkła 2/2013/ Laminacja szkła

 

 

 



<< Powrót na listę artykułów